Philips Hue E27 A60 | Smart RGBW | 9W – 2 Pack
- 1100lm per bulb
- Colour & tunable white
- Bluetooth & app control
- Voice assistant compatible
Philips Hue A60 E27 Smart Bulb 1100lm 2 Pack | Colour & Tunable White LED
Upgrade your home lighting with the Philips Hue A60 E27 Smart Bulb 1100lm 2 Pack (8719514291317A), a powerful and versatile smart lighting solution designed to deliver bright illumination alongside full colour control. Suitable for most standard E27 fittings, these smart bulbs make it easy to transform any room with intelligent lighting.
Part of the Philips Hue White and Colour Ambiance range, these bulbs offer access to millions of colours as well as a full spectrum of tunable white light. You can instantly switch between warm, relaxing tones and cool, energising daylight, or create vibrant colour scenes to match your mood, activity, or time of day.
With a brightness of up to approximately 1100 lumens per bulb, these lamps provide strong, even illumination comparable to a traditional 75W bulb, making them ideal for living rooms, kitchens, bedrooms, and general household lighting.
| Brand | Philips Hue |
|---|---|
| Smart Control | App |
| Colour Temperature | RGBW |
| Lumen Output | 1055lm |
| Lumens | 1001-2000lm |
| Beam Angle | 40D |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 220-240V Mains |
| Wattage | 1W |
| Length (mm) | 110mm |
| Diameter | 72mm |
| Lamp Life | 25,000 HOURS |
| Manufacturer Part Number (MPN) | 929002468802 |
| Product Code - GTIN | 8719514291317 |
