Philips Hue Fugato Double Spotlight | Smart RGBW | 800lm Black
Adjustable double LED spotlight for targeted lighting
Full smart control via Hue app and voice assistants
Customisable colour and scene setting
Energy-efficient and long-lasting LED bulbs
Upgrade your home lighting with the Philips Hue Fugato Double Spotlight. This sleek, adjustable double spotlight offers smart, energy-efficient LED lighting with full Hue app control, voice compatibility, and customizable colour scenes. Perfect for highlighting artwork, accentuating décor, or creating mood lighting, the Fugato spotlight blends style, functionality, and smart home convenience.
| Brand | Philips Hue |
|---|---|
| Smart Technology | BLUETOOTH |
| Smart Control | App |
| Product Shape | LED Spotlight |
| Lamp Cap Base | Integrated LED |
| Colour Temperature | RGBW |
| Colour Rendering Index (CRI) | 80 |
| Lumen Output | 700-800lm |
| Lumens | 701-800lm |
| Beam Angle | 40D |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 220-240V Mains |
| Wattage | 1W |
| Length (mm) | 195mm |
| Diameter | 83mm |
| Lamp Life | 25,000 HOURS |
| Manufacturer Part Number (MPN) | 929003810001 |
| Product Code - GTIN | 8720169319271 |
