Order in the next 00:00:00
for Same Day Dispatch
Sensio Lumino Rectangle Front-lit Rechargeable EVO+ Lithium-Ion Battery LED Mirror - Natural White - 300mm x 450mm
SE140009N0
SE140009N0
Free Delivery on orders over £120
Description
- Natural light (4000K) offers a well-balanced and neutral brightness
- Front-lit illumination, provides a glare-free light for close up tasks like shaving and makeup application.
- Rocker switch activation for simple on/off control
- Rapid charging, Lithium-Ion battery with USB-C port (cable included)
- Save money in battery replacement; Costs 3p to run for a year based on 20minutes usage a day compared to £24 of AA battery replacement)
- IP44 rating for safe use in the bathroom
- French cleat bracket installation; no mains wiring required
£143.99
Out of stock
| Length (mm) | 450mm |
|---|---|
| Width (mm) | 300mm |
| Depth (mm) | 55mm |
| Colour Temperature | 4000K |
| Lumen Output | 116 |
| Lumens | 101-200lm |
| Product Colour/Finish | MIRROR |
| Shaver Socket | No |
| Wattage | 1W |
| Voltage | - |
| Brand | Sensio |
| Dimmable | No |
| Manufacturer Part Number (MPN) | SE140009N0 |
| Product Code - GTIN | SE140009N0 |
Write Your Own Review
