Soraa LED Vivid GU10 9.5W 3000k Dimmable 36D
- Narrow spot CBCPs of 6000Cd at 95CRI
- Dimmable
- Suitable for damp locations. Enclosed fixture compatibility allows 7.5W to be operated in outdoor locations
- Standard GU10 form factor, IEC compliant
SORAA’s GU10 is the first ever narrow spot option in this form factor, outperforming halogen lamps. Neither halogen nor other LED competitors can create point sources small enough to achieve these narrow beam angles and high centre beam intensity. Now, powered by SORAA’s third generation LED, our GU10’s still feature all of SORAA’s signature elements of light quality, with an even wider range of power options. Choose the right product series for your needs by selecting the market-leading SORAA Vivid LED GU10’s.
Part of the Vivid Soraa range, this lamp benefits from 95 CRI colour and natural white technology that emits appropriate wave lengths of each coloured light. This Lamp is also compatible with Soraas snap system.
VIVID SERIES: Our full-spectrum series brings you both VIVID COLOR (CRI-95, R9-95) and NATURAL WHITE Technology, with market-leading CBCP.
| Brand | Soraa |
|---|---|
| Colour Temperature | 3000K |
| Colour Rendering Index (CRI) | 95 |
| Lumen Output | 490lm |
| Lumens | 401-500lm |
| Beam Angle | 36D |
| Dimmable | Yes |
| Product Shape | LED Spotlight |
| Lamp Cap Base | GU10 / PAR16 |
| Lamp Life | 25,000 HOURS |
| Length (mm) | 45mm |
| Width (mm) | 50mm |
| Wattage | 9.5W |
| Voltage | 12V Low Voltage |
| Manufacturer Part Number (MPN) | - |
| Product Code - GTIN | 849565019818 |










